Bwindi Impenetrable National Park in het zuidwesten van Oeganda beschermt ongeveer 459 berggorilla's — bijna de helft van alle exemplaren die er op aarde nog zijn — en trektochten om ze te zien gaan elk maand van het jaar door. Het park sluit nooit. Wat gedurende het jaar verandert, is hoe modderig de paden zijn, hoe ver de gorilla's rondzwerven voordat je ze vindt, hoe moeilijk het is om permits te krijgen en hoeveel de lodges vragen. Dat is de hele timingvraag in één zin.

Hier is het oordeel vooraf, gevolgd door de cijfers erachter: een uitsplitsing per seizoen, een beoordeling per maand met de onderbouwing, de huidige permitkosten en hoe jouw gekozen sector de weersvergelijking verandert.

Het Korte Antwoord: Beste Reistijd voor Bwindi

Plan rond juni tot augustus of december tot februari. Dit zijn de twee drogere periodes van Bwindi, wanneer de bospaden steviger en minder glad zijn, de murram-toegangswegen op hun begaanbaarst zijn en de fotografieomstandigheden op hun best zijn. Juni en juli ontvangen de laagste regenval van alle maanden in het park, en daarom vormen ze de kern van de klassieke aanbeveling.

Drie labels worden hier door elkaar gebruikt, en dat zou niet moeten. Beste weer betekent juni–juli. Hoogseizoen loopt van juni tot september plus de feestelijke drukte halverwege december — dat gaat over vraag, niet over regenval, en dan zijn de permits het verst van tevoren uitverkocht. De beste tijd voor jou is misschien geen van beide: als je op kosten letst of vogels zoekt, zijn de natte seizoenen van maart–mei en september–november echt de slimmere keuze, om redenen die de onderstaande secties uit de doeken doen.

Eén kanttekening vooraf. Bwindi is een regenwoud, en het regent in elke maand van het jaar. Er is geen periode waarin je de regenjas bij de lodge kunt laten. De droge seizoenen betekenen simpelweg minder uren regen.

Het Klimaat van Bwindi: Regen, Hoogte en Temperaturen

Een berggorilla zit omringd door de dichte, weelderige groene vegetatie van Bwindi Impenetrable National Park.
Een berggorilla zit omringd door de dichte, weelderige groene vegetatie van Bwindi Impenetrable National Park. · Photo: vance_stevens / CC BY-SA 2.0

Bwindi ligt op de evenaar, dus er is geen zomer of winter — alleen een afwisseling van natte en drogere periodes. De jaarlijkse regenval loopt uiteen van 1.400 tot 1.900 mm, met pieken rond maart–april en opnieuw van september tot en met november. De drogere periodes vallen daartussen: juni tot augustus, en december tot februari. "Droger" is relatief. Een korte, hevige bui kan op elke middag van elke maand vallen, ook in augustus.

De hoogte bepaalt alles wat volgt. Het park loopt op van 1.160 m tot 2.607 m boven zeeniveau, en de vier trekkingsectoren liggen op verschillende punten van die helling — daarom kan een ochtend in Ruhija tien graden kouder aanvoelen dan een ochtend in Buhoma op dezelfde dag. De temperaturen overdag schommelen rond 23°C en dalen 's nachts tot ongeveer 11°C, met jaarlijks gemiddelden van een minimum van 7–15°C tot een maximum van 20–27°C. Ochtenden boven 2.000 m zijn echt koud voordat de trektochten rond 08:30 uur vertrekken.

De luchtvochtigheid is constant, de onderbegroeiing is dicht en bezaaid met brandnetels, en de vegetatie is meer dan 25.000 jaar oud. De praktische conclusie: kleed je voor een koude, natte ochtend die binnen een uur lopen warm en zweet wordt.

Droog Seizoen vs. Nat Seizoen Vergeleken (en Wat Je Toch Moet Inpakken)

Droog Seizoen vs. Nat Seizoen in Bwindi
Droog seizoen (jun–aug, dec–feb)Nat seizoen (mrt–mei, sep–nov)
PadenSteviger onder de voeten, makkelijkere rivieroversteekSteil, modderig, glad; sommige wegen vereisen een 4x4
FotografieHeldere vegetatie, maar nevelige vergezichtenDichte begroeiing en mist — sfeervolle bosopnames
Lengte trektochtLanger; gorilla's zwerven verder voor voedselKorter; gorilla's eten op de lagere hellingen
Drukte en permitsPiekvraag; boek 12–18 maanden voorafWeinig bezoekers; permits zijn makkelijker te verkrijgen
LodgeprijzenPiekprijzenLaagseizoenkortingen bij veel lodges
VogelspottenGoedHet beste — broedvogels en trekvogels

De fotografie-afweging verdient een vermelding, want die snijdt beide kanten. In het droge seizoen opent de vegetatie zich zodat je de gorilla's er echt doorheen kunt zien, maar de lucht is nevelig en het uitzicht vanaf de kam van Nkuringo over de Vulkaan Virunga verliest zijn kracht. Het natte seizoen geeft je met mist gevulde bossen en verzadigde groentinten — prachtig als je van sfeervolle beelden houdt, frustrerend als er een bui valt tijdens jouw ene uur met de familie. Neem hoe dan ook een regenhoes voor je camera mee.

De uitrustingslijst verandert nauwelijks tussen de seizoenen, en dat is nu net het punt. Regenkleding is in geen enkele maand optioneel.

  • Waterdichte wandelschoenen met echte grip
  • Gaiters en tuinghandschoenen voor de vegetatie
  • Een regenjas, gedragen of ingepakt, altijd
  • Een warme laag voor koude ochtenden in de sector
  • Een droge tas en reservebatterijen voor camera's
  • Een drager (US$10–25) — in elk seizoen de moeite waard

In de regen voeg je trekkingstokken toe en accepteer je dat sommige toegangswegen een 4x4 vereisen in plaats van slechts aanbevelen. De drager is het item dat mensen overslaan en betreuren: voor US$10–25 dragen ze je dagrugzak, hijsen je de steile stukken op en laten je de gladde stukken af, en het bedrag gaat rechtstreeks naar een lokale familie — inclusief gepersonifieerde stropers.

Droog Seizoen (juni–augustus & december–februari): Voor- en Nadelen en Voor Wie Het Geschikt Is

Nevelige groene heuvels en valleien leiden naar de verre toppen van de Virunga-vulkanen onder een heldere lucht nabij Bwindi Impenetrable National Park.
Nevelige groene heuvels en valleien leiden naar de verre toppen van de Virunga-vulkanen onder een heldere lucht nabij Bwindi Impenetrable National Park. · Photo: flöschen / CC BY 2.0

Het lange droge seizoen, juni tot augustus, is Bwindi op zijn meest beheersbaar. De paden zijn steviger, de twee droogste maanden van de kalender vallen erin, en het rijden vanaf Kabale of Kisoro is op zijn minst zwaar. De prijs is gezelschap: dit venster valt samen met het piekseizoen voor safari's in Oost-Afrika, permits zijn het verst van tevoren uitverkocht — planners bij sommige aanbieders melden 12–18 maanden voor deze data — en lodges rekenen hun topprijzen. De ochtenden zijn op hoogte het koelst van het jaar, wat de meeste trekkers als een pluspunt zien.

December tot februari is het korte droge seizoen, en dat is een ander verhaal. Vanaf halverwege december laten de regens na tot lichte buien, en vakantiereizen stapelen de vraag op in de kerstweken precies zoals juni–augustus dat doet. Januari en februari zijn echter meestal vrij droog en veel rustiger — een periode die veel reizigers ten onrechte als laagseizoen beschouwen. Als je data flexibel zijn, is eind januari een van de rustigste goede-weerskeuzes van het park.

Er schuilt een afweging in de droge maanden. Met minder fruit en bladerdak nabij de paden bewegen gorilla's over langere afstanden op zoek naar voedsel, dus trektochten in het droge seizoen zijn vaak de zwaarste — het klassieke bereik van 2–8 uur neigt naar de bovenkant. De vegetatie is wel helderder voor fotografie, wat dat deels compenseert.

Voor wie het droge seizoen geschikt is: eerste keer trekkers die nerveus zijn over het terrein, gezinnen die vastzitten aan schoolvakanties, en iedereen die van de reis een mijlpaal maakt. Als het comfortabel zien van de gorilla's belangrijker is dan geld besparen, boek dan juni–juli — en boek het vroeg, inclusief je overnachtingslodge afgestemd op jouw sector, want de goede kamers verdwijnen net zo snel als de permits.

Nat Seizoen (maart–mei & september–november): Voor- en Nadelen en Voor Wie Het Geschikt Is

De natte seizoenen zijn echt werk maar echt waar voor je geld. Maart tot mei is de lange regentijd — het natste deel van het jaar, wanneer steile paden echt gevaarlijk worden en onverharde toegangswegen op hun slechtst zijn. September tot november is de korte-regenvariant: hevig aan beide uiteinden, met eind september vaak nog droogseizoencondities. Dat verschil is belangrijk als je tussen de twee moet kiezen.

Hier is de compenserende werking. In de regen eten gorilla's op de lagere hellingen dicht bij de parkgrens, nabij de startpunten van de paden — dus trektochten worden korter, soms veel korter. Gidsen melden oktober–november treks die in minder dan twee uur klaar zijn, en sommige natte-seizoensgroepen zijn terug om 11:00 uur na vertrek om 08:30. Je werkt harder per meter pad, maar je legt er minder af.

Hier krijgt ook de vraag naar de goedkoopste tijd zijn antwoord. De natte-seizoenmaanden zijn rustig, veel lodges verlagen hun tarieven en permits zijn veel makkelijker te verkrijgen — een paar maanden vooruitzicht in plaats van meer dan een jaar. Sommige lodges sluiten voor renovatie tijdens de lange regentijd, maar veel blijven open en geven korting. Voeg daar het beste vogelseizoen van het jaar aan toe en je hebt een pakket dat past bij budgetreizigers, echte vogelaars en fotografen die mistomhulde bossen willen in plaats van heldere vergezichten. Ook voor rustzoekers: op een pad in november heb je het bos vrijwel voor jezelf.

Wat je moet accepteren: gladde klimmen, dichte vegetatie tussen jou en de gorilla's, en reislogistiek — kleine vluchtverbindingen en plattelandswegen — die gevoeliger is voor vertraging. Neem een bufferdag op in elk reisschema in het natte seizoen.

Bwindi per Maand

Een jonge berggorilla zit tussen dicht groen gebladerte in Bwindi Impenetrable National Park.
Een jonge berggorilla zit tussen dicht groen gebladerte in Bwindi Impenetrable National Park.

De maandbeoordelingen hieronder volgen de veelgebruikte SafariBookings-schaal — Uitstekend, Goed, Redelijk, Slecht — maar met de onderbouwing erbij, want een kale lettergrade zegt niets over waarom april zwaar is of waarom september wordt onderschat.

Januari–februari: Uitstekend

De staart van het korte droge seizoen. De paden zijn meestal stevig, permits zijn merkbaar makkelijker te krijgen dan in juni en de lodges zijn rustiger na de feestelijke drukte — het paradoks is dat deze periode vaak laagseizoen wordt genoemd terwijl de trektochten bijna op piek vorm zijn. Ideaal voor reizigers die droogseizoencondities willen zonder droogseizoen-drukte.

Maart–mei: Redelijk tot Slecht

De lange regentijd. April en mei zijn de natste maanden in het park, met maart slechts redelijk naarmate de regens opbouwen. De paden zijn op hun modderigst, de wegen op hun slechtst en de transfers vertragen. In ruil: de laagste lodgeprijzen van het jaar, de kortste trektochten en het bos op zijn luidst met vogelgezang. Budgetreizigers moeten direct naar april en mei kijken; iedereen anders moet wegkijken.

Juni–augustus: Uitstekend

Juni en juli zijn de droogste maanden van de kalender en scoren Uitstekend; augustus is een stap erachter op Goed als de eerste regens aan de randen knagen. Dit is het piekseizoen in elke zin — prime paden, uitverkochte permits, topprijzen in de lodges, de drukste startpunten. Boek het verst van tevoren voor deze maanden, bij voorkeur een jaar of langer voor de permit en de kamer samen.

September: Redelijk — de Onderschatte Maand

Gidsen omschrijven september als een uitstekende periode, en de beoordelingen doen het tekort. Aan het begin van de maand krijg je vaak bijna droogseizoencondities op de paden met vraag een niveau onder de juni–juli-woede, omdat de familievakantiegolf naar huis is. De korte regens bouwen op eind september. De zet: mik op de eerste helft van de maand en beschouw de Redelijk-beoordeling als ruis.

Oktober–november: Slecht

De korte regens op volle sterkte. Modder, mist, dichte vegetatie en somber licht — beoordeeld als Slecht voor comfort, hoewel fotografen en vogelaars het stilletjes hoger waarderen. Trektochten zijn de kortste van het jaar, met de gorilla's laag etend, en sommige groepen zijn klaar vóór de lunch. De lodgekortingen zijn op hun diepst.

December: Goed

Een gespleten maand. Begin december draagt de staart van de korte regens; halverwege de maand laat de regen na tot lichte buien en naderen de condities de goede kant. Festieve vraag vult de kerstweken met piekseizoen-drukte en prijzen, dus aankomst half december is een echt levensvatbaar alternatief kerstvenster — als je het ver genoeg van tevoren hebt geboekt.

Gorillapermits: Kosten, Beschikbaarheid en Boekingstijdlijnen per Seizoen

Permits kosten in elke maand hetzelfde — de seizoenen veranderen de beschikbaarheid, nooit de prijs. Onder het huidige UWA-conservatietarief, dat loopt tot juni 2026, is de tariefstructuur vast:

UWA gorillapermitkosten (tarief juli 2024 – juni 2026)
ReizigerscategorieStandaard trek-vergunningHabituatiewaarneemervaring
Buitenlandse niet-residentUS$800US$1.500
Buitenlandse residentUS$700US$1.000
Rest van AfrikaUS$500US$1.000
Oost-Afrikaanse burgersUGX 300.000UGX 750.000

Het aanbod is de echte beperking. Elke gehabitueerde gorillafamilie accepteert maximaal 8 trekkers per dag — in totaal zijn ongeveer 20 families gehabitueerd in de vier sectoren, dus er zijn per ochtend minder dan 200 vergunningen beschikbaar. De vergunning dekt de toegang tot het park die dag, het gidsentarief, een bijdrage aan de gemeenschap en je trackingcertificaat. Hij is gekoppeld aan één sector en één datum, dus de rest van je reis moet eromheen worden opgebouwd. Boek via het reserveringskantoor van de UWA in Kampala of een gelicentieerde aanbieder; een toeslag van US$50–100 van de aanbieder is gebruikelijk en, in het hoogseizoen, het geld waard voor de toewijzing.

De doorlooptijd volgt de seizoenen. Voor data in juni–augustus en half december: reken op minimaal 12 maanden en tot 18 maanden voor de zekerheid — vergunningen en lodges raken even snel uitverkocht. Voor data in het regenseizoen is 3–6 maanden meestal ruim voldoende. Als je een vollediger begeleiding van de dag zelf wilt, van de briefing om 7:30 tot de één-uursregel, behandelt onze gorillatrek-gids alles van begin tot eind.

De regels op de trek-dag zijn seizoensbestendig: minimumleeftijd 15 jaar, maximaal 8 bezoekers per groep, één uur bij de gorilla's, een minimale afstand van 10 meter en geen flitsfotografie. Vertel de rangers bij de ochtendbriefing hoe je conditie is — zij kunnen je een gorillafamilie dichter bij de trailhead toewijzen, wat vooral in de natte maanden telt, wanneer de verre families een serieuze tocht zijn.

Een sector kiezen: hoe timing en trailhead samenhangen

Waar je trekt, bepaalt hoe het weer je treft, en bijna niemand houdt daar rekening mee. Bwindi's vier sectoren liggen op verschillende hoogtes aan een helling die stijgt van 1.160 m naar 2.607 m. Buhoma, in het noorden, is het laagst en het meest mild — de sector om te kiezen als je in de regen trekt en het meest vergevingsgezinde terrein wilt, en degene die senioren het vaakst gebruiken. Ruhija, aan de oostkant, is het hoogst en koudst, en het uitgangspunt voor de beste vogelroutes van het park. Rushaga en Nkuringo, in het zuiden, zijn het heuvelland: steile klimmingen in en uit valleien, het zwaarst als het nat is — maar Nkuringo levert het spectaculairste landschap van het park, met uitzicht over het bosdak naar de Virunga-vulkanen op de grens van Rwanda en Congo-DRC.

De aanreis volgt dezelfde noord–zuidlijn. Geplande lichte vliegtuigen vliegen van Entebbe naar Kihihi, voor Buhoma en Ruhija (circa 80 minuten, daarna zo'n 80 minuten over de weg naar de Buhoma-poort), of naar Kisoro voor Rushaga en Nkuringo, vanaf ongeveer US$333 enkele reis. Vluchten naar Kisoro vertrekken alleen 's ochtends, dus een gemiste vlucht kost een dag. Met de auto vanuit Entebbe is een lange tocht — 8–10 uur, met het laatste stuk over onverharde weg vanaf Kabale dat in de regentijd echt 4x4-terrein wordt — en onze gids voor vervoer en routes behandelt de opties, inclusief de snelroute van 3–4 uur via Kigali die veel trekkers tegenwoordig verkiezen.

Kleine vliegtuigen en nat weer gaan slecht samen: vluchten lopen vertraging op wanneer de valleien in mist of wolken gehuld zijn, nog een reden om een bufferdag in elk plan voor het natte seizoen op te nemen. Vergunningen zijn bovendien niet overal even begeerd — Buhoma en Ruhija trekken de meeste vraag, terwijl vergunningen voor Nkuringo en Rushaga vaak makkelijker te bemachtigen zijn in maanden waarin het noorden is uitverkocht. Rushaga biedt ook de habituatiewaarneemervaring aan, de versie van US$1.500 voor een hele dag met tot vier uur bij een semi-gehabiteerde familie. Als je geen junivergunning voor Buhoma krijgt, geef de maand dan niet op — wissel eerst van sector.

Beste tijd voor vogelen en andere activiteiten in Bwindi

Vogelen draait de kalender om: de natte seizoenen zijn de beste maanden. Regen stimuleert de broedtijd bij de plaatselijke soorten van het bos en trekt trekvogels aan, en broedende vogels vind je het makkelijkst op gehoor — wat, in een bos zo dicht, de manier is waarop de meeste worden gevonden. In Bwindi worden zo'n 350 soorten geregistreerd, waaronder 22 van de 36 endemische montane bossoorten van de Albertijnse Rift, zoals de groene purperbuikbreedbeksnavel, Grauers rietzanger en Shelleys glansastrild rond het Mubwindi Swamp-pad van Ruhija. De Africa Bird Club noemde het de nummer één vogelbestemming van het continent. April–mei en oktober–november zijn dus precies waarom sommige bezoekers komen.

Alles andere gaat het hele jaar door. De gorillahabituatiewaarneemervaring (US$1.500, tot vier uur bij de familie) is in elke maand te boeken, maar vraagt de langste doorlooptijd van alles hier, dus zet je data vast vóór je seizoen. Het Batwa Trail (US$40, vooraf te reserveren) — vuur maken, geneeskrachtige planten en honing verzamelen met het voormalige jager-verzamelaarsvolk van het bos, eindigend bij de Garama-grot — is een cultureel programma van een halve dag dat werkt wat de lucht ook doet, net als de gemeenschapswandelingen van Buhoma.

Natuur- en watervalwandelingen (US$40 voor buitenlandse niet-residents) zijn de enige activiteiten waar het seizoen echt telt: de paden naar de watervallen rond de Ivi River-poort in het zuidoosten zijn in elke maand rustiger dan de gorilla-trailheads, maar in de lange regentijd zijn de klimmingen in en uit de rivierdalen zwaar. De lange doorkruising Buhoma–Nkuringo (US$60) bewaar je het beste voor een droge maand — hij doorkruist het hele park te voet en kost een hele, zware dag.

Welke maand je ook kiest, de planning is hetzelfde: koppel je lodge aan je sector, regel eerst de vergunning en daarna de vluchten, en controleer de actuele poortkosten en openingstijden voor je reist — de poorten van het park zijn dagelijks geopend van 7 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds, en de UWA meldt dat tarieven zonder aankondiging kunnen veranderen. Als je liever de bewegende delen overlaat aan iemand die deze vergunningen wekelijks boekt, dan dekken de gorillatrek-tours die wij organiseren elk seizoen op deze pagina.

Frequently asked questions

Wat is de beste maand om Bwindi Impenetrable National Park te bezoeken?

Juni en juli zijn de droogste maanden van het jaar. De beste perioden in het algemeen zijn juni–augustus en december–februari, wanneer de paden het stevigst zijn en fotografie het helderst — al is juni–augustus ook wanneer vergunningen het verst van tevoren uitverkocht raken, dus boek tot een jaar of langer vooraf.

Is het de moeite waard om Bwindi in het regenseizoen te bezoeken?

Ja. De trek gaat het hele jaar door met hoge slakkencijfers bij het vinden van de gorilla's in elke maand. Je ruilt gladde paden en dichte begroeiing in voor minder bezoekers, gekortde lodgetarieven, kortere treks (gorilla's foerageren op de lagere hellingen nabij de trailheads) en de beste vogelwaarnemingen van het jaar.

Hoe ver van tevoren moet ik een gorillavergunning voor Bwindi boeken?

12–18 maanden van tevoren voor data in juni–augustus en half december. Voor data in het natte seizoen zijn 3–6 maanden meestal genoeg. Elke gehabitueerde familie accepteert slechts 8 trekkers per dag, dus het aanbod is vanzelfsprekend krap.

Hoeveel kost een gorillavergunning?

US$800 voor buitenlandse niet-residents, US$700 voor buitenlandse residents, US$500 voor de rest van Afrika en UGX 300.000 voor Oost-Afrikaanse burgers onder het huidige UWA-tarief. De habituatiewaarneemervaring kost US$1.500. De prijzen zijn in elk seizoen identiek.

Wat is de goedkoopste tijd om in Bwindi gorilla's te trekken?

De natte seizoenen — maart–mei en oktober–november. Lodges verlagen hun tarieven, vergunningen zijn makkelijker te krijgen en de paden zijn het rustigst. Let op: oudere artikelen noemen nog steeds een laagseasongevetting van US$450; die UWA-korting is afgeschaft en het tarief is nu US$800.

Regent het elke dag in Bwindi, ook in het droge seizoen?

Vaak wel. Dit is een regenwoud met 1.400–1.900 mm per jaar, en korte stortbuien gebeuren zelfs in de droge seizoenen. Juni en juli zijn de droogste maanden, en ook dan neem je een regenjas mee.

In welke sector van Bwindi moet ik trekken, en verschilt de beste tijd per sector?

Buhoma (noord) is het laagst met de mildste paden. Ruhija (oost) is het hoogst, het koudst en het beste voor vogelen. Rushaga en Nkuringo (zuid) zijn steil heuvelland — het zwaarst in de regentijd, maar met het mooiste uitzicht. Het vliegveld van Kisoro bedient het zuiden met uitsluitend ochtendvluchten; Kihihi bedient het noorden, en vergunningen voor Nkuringo/Rushaga hebben vaak minder concurrentie dan Buhoma/Ruhija.

Wanneer is de beste tijd om te vogelen in Bwindi?

De natte seizoenen. Regen stimuleert de broedtijd en trekt trekvogels aan, en broedende vogels vind je het makkelijkst op gehoor. In Bwindi zitten zo'n 350 soorten, waaronder 22 endemische montane soorten van de Albertijnse Rift, en de Africa Bird Club noemde het Afrika's nummer één vogelbestemming.

Bronnen
  1. ugandawildlife.org/wp-content/uploads/2024/03/UWA-Conservation-Tariff-July-2024-
  2. whc.unesco.org/en/list/682
  3. en.wikipedia.org/wiki/Bwindi_Impenetrable_National_Park
  4. igcp.org/updates/new-count-of-mountain-gorillas-in-bwindi-sarambwe-to-start-soon